Aj keď sa povie "NA ČO ÚDRŽBA, ČISTENIE A OCHRANA KAMEŇA", veď je tvrdé a odolné. Ale nie je to pravda. Kameň ako každý iný materiál podlieha okolitým vplyvom, ktoré na neho pôsobia, preto je nutné vykonávať údržbu, ochranu a čistenie prírodného a najmä umelého kameňa.

Údržba, ochrana a čistenie kameňa podľa typu a odolnosti Skôr než si vyberieme, aký kameň chceme použiť do svojho interiéru alebo exteriéru, mali by sme sa zamyslieť nad tým, aké okolité vplyvy na neho budú pôsobiť a s akými látkami príde do styku / kyseliny, mastnoty, oleje, farbivá a pod /.

Zistiť si, či môžeme použiť kameň umelý alebo prírodný, ak má to byť tvrdý či postačuje mäkký typ kameňa. Na základe týchto informácií ešte len vyberáme z širokej škály kameňa.

Odolnosť, údržba a ochrana kameňa proti kyselinám
Námatkovo uvádzame odolnosť proti kyselinám, ktorými nemusí byť myslené iba klasické kyseliny, ale aj kyseliny v ovocí, vo víne popr. kyseliny obsiahnuté v niektorých čistiacich prostriedkoch.

Z tohto dôvodu je potrebné dať na údržbu a ochranu kameňa veľký pozor a dôraz práve práve v miestach, kde hrozí častejší kontakt s kyselinami.

Ochrana prírodného a umelého kameňa
Ak chceme, aby nám všetky doplnky z prírodného alebo umelého kameňa dlho a bezproblémovo slúžili, mali by sme robiť pri kameni niekoľko druhov údržby, ochrany a čistenie.

Táto údržba je s menšími odchýlkami rovnaká u všetkých druhov kameňa. Postupne sa na našom webe budeme všetkým typom venovať, teraz aspoň v rýchlosti základné informácie.

 

Prvotné a základné čistenie kameňa
Základný úvodný vyčistenie, odstránenie cementových škvŕn, prachu a nečistôt pred prvým použitím alebo umiestnením kamenného výrobku.

Ošetrenie kameňa ako ochrana pred poveternostnými vplyvmi
Chráni kameň pred vznikom škvŕn od vody, tuku a oleja. Môže, ale aj nemusí, zvýrazniť kresbu kameňa. Existujú aj vodeodolné prípravky.

Bežné čistenie a údržba
Bežná každodenná údržba kameňa ako umelého, tak prírodného, ​​odstraňovanie nečistôt a škvŕn vzniknutých používaním. Odstránenie škvŕn okamžite po vzniku.

Leštenie a údržba lesklých povrchov kameňa
U lesklých povrchov kameňa je vhodné raz za čas obnoviť a oživiť lesk kamenných plôch. Vykonáva sa ľahko a efektívne leštiacimi prípravkami. Po použití sa kameň leskne ako pred prvým použitím.

Špeciálne čistenie a údržba kameňa
Ide o špeciálnu čistenie a údržbu kamenných plôch napríklad škvŕn od vosku, pečatného vosku, starších škvŕn od olejov, tukov a kyselín. Do tohto typu údržby a čistenia kameňa patrí povrchová úprava kameňa, ktorá zaručuje nezávadnosť kameňa voči styku s potravinami.